niedziela, 25 listopada 2012

Trąba powietrzna ....


      Zdjęcie wykonane 14 lipca 2012 roku.

Właśnie wracałam z urlopu nad morzem zadowolona ze zdobytych kadrów naszego morza i całkiem nieświadoma, że za kilka chwil zrobię zdjęcie, które okaże się moim najważniejszym z dotychczasowych. Zdjęcie niesamowitego, pięknego ale przede wszystkim groźnego zjawiska. Dziecko spokojnie spało w foteliku , mąż za kierownicą. Deszcz przestał padać 30 minut temu - trasa się poprawiła - tylko silny wiatr dawał o sobie znać. Zadowolona poprawą pogody spoglądałam na błękitne niebo z białymi obłoczkami, gdy nagle na niebie pojawiły się ciemne rozproszone obłoki. Pędziły po nim jak szalone - całe widowisko kojarzyło mi się z filmem w 3D. Podmuch bocznego wiatru był coraz silniejszy, zdawało się jakby wiatr chciał zdmuchnąć nas z drogi. To była chwila - niebo było już całe ciemne. Ta wielka ciemna złowroga chmura jakby opadała na ziemie i wtedy nagle zaczął na moich oczach powstawać wir, najpierw cienki potem coraz większy. To był instynkt by sięgnąć po aparat. Udało mi się raptem zrobić 3-4 ujęcia przez okno pędzącego samochodu. 


Zdjęcie to zostało do tej pory kilka razy wykorzystane przez serwis onet między innymi w artykule Łowcy Burz ostrzegają przed trąbami powietrznymi.   Tutaj można poczytać o Łowcach Burz - polecam.

Jako ciekawostkę może Wy rozwiejecie moje wątpliwości co ma piernik do wiatraka , czyli co "moja" trąba ma do szefa Ośrodka Doradztwa Rolniczego? Podglądamy i wnioski wysuwamy : Marek Bojarski szefem Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Można obejrzeć tą pracę jak i inne świetne fotografie zjawisk atmosferycznych na stronie : Atmospheric Phenomena .

14 komentarzy:

 1. Na sam widok dostałam dreszczy...:)
  Zdjęcie obłędne...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśleć co czuli ludzie, których w bezpośredni sposób dotknęła siła tego zjawiska

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. i niebezpieczne też niestety zjawisko....

   Usuń
 3. a wiesz, że ja nigdy nie widziałam trąby powietrznej na zywo?
  tylko na filmach... to musi byc niesamowite zjawisko..
  na zdjeciu jest rewelacyjnie uchwycone:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz widziałam też trąbę powietrzną na żywo i akurat miałam przy sobie aparat - powiem tak widok nie do zapomnienia.

   Usuń
 4. Zdjęcie wygląda wspaniale ale to zjawisko jest bardzo niebezpieczne!! Ja nigdy w życiu nie widziałam trąby powietrznej na żywo, a Tobie udało się nawet ją sfotografować ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Los tak chciał , że mi się udało

   Usuń
 5. Ja również nigdy nie widziałam trąby powietrznej "na żywo"! To musiało być ogromne przeżycie,a fotki-bezcenne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mały dreszczyk emocji był - na szczęście trąba kierowała się w przeciwnym kierunku , bo jakby szła w moją stronę na pewno ciśnienie by mi wzrosło

   Usuń
 6. Wrażenie...jakby niebo miało spaść na ziemię...genialne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebo kojarzyło mi się z filmami o końcu świata ....

   Usuń
 7. No i doczekałam się na trąbę:) Zdjęcie jest świetne
  Aga

  OdpowiedzUsuń